Przeskocz do treści

Energia wietrzna

Dzięki energii słonecznej możemy pozyskać wystarczające ilości elektryczności by zasilić całe mieszkanie lub nawet dom. Aby móc korzystać z takiej energii należy zainstalować na dachu bloku \ domu lub w pobliżu słoneczne ogniwa fotowoltaiczne. Takie ogniwa służą po prostu do „zbierania” promieni słonecznych i przetwarzaniu ich na energie elektryczną. Następnie wytworzoną energie elektryczną magazynuje się w bateriach, dzięki czemu z prądu możemy korzystać nawet w nocy. Przetwarzanie promieni słonecznych na prąd jest bardzo pożytecznym działaniem, ponieważ po dłuższym użytkowaniu jest to o wiele mniejszy koszt niż korzystanie ze zwykłej energii elektrycznej.

Energia wietrzna to jedna z trzech najbardziej znanych energii odnawialnych. Jest to bardzo dobra metoda na pozyskiwanie energii w sposób bezpieczny dla środowiska naturalnego. Jak na razie na świecie energią wietrzną zasilane jest zaledwie 1% społeczeństwa, lecz technologia cały czas idzie do przodu i prace nad udoskonalaniem tej metody twoją cały czas. Jest to o tyle trudny proces uzyskiwania energii z odnawialnych, (czyli niekończących się) środków, ponieważ nie każdy wiatr nadaje się do uzyskania z niego energii. Niestety nie każdy człowiek może posiadać swój osobisty wiatrak do uzyskiwania energii z powietrza. Największą korzyścią w stosowaniu energii pozyskiwanej z wiatru jest to, że ta energia elektryczna jest dużo tańsza od energii elektrycznej pozyskanej ze standardowych źródeł energii nieodnawialnych. Jest tańsza, ponieważ energia elektryczna otrzymana z wiatru nigdy się nie kończy w przeciwieństwie do energii otrzymanej na przykład z surowców mineralnych, których w końcu braknie.

Energia wodna to rodzaj energii odnawialnej. Przeważnie jest wykorzystywana w gospodarstwach. Ten sposób zasilania jest znany od bardzo dawna. Energię wodną stosowano w młynach, kuźniach czy na przykład tartakach, dzięki czemu jest teraz powszechnie wykorzystywana na całym świecie. Energia wodna może być pozyskiwana na różne sposoby. Niestety nie każdy może korzystać z tego typu energii odnawialnej, ponieważ jest do tego potrzebne duże skupisko wody (najlepiej rzeka). Najbardziej popularne jest stosowanie koła wodnego, które przetwarza energię z obrotów koła na energię elektryczną. Energia wodna jest całkowicie bezpieczna dla środowiska, ponieważ w procesie jej wytwarzania biorą udział same naturalne elementy. Jest także wiele elektrowni wodnych. Dzieli się je na tak zwane „Duże” i tak zwane „Małe(do 5 MW)”. Elektrownie wodne mogą być stosowane do produkcji energii elektrycznej (elektrownie przepływowe) oraz do przechowywania tej wytworzonej w inny sposób (elektrownie szczytowo-pompowe).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.