Przeskocz do treści

W przypadku uzależnień, mimo różnic takich jak nałogi czynnościowe czy nałogi od używek, to objawy są bardzo podobne. Nałóg staje się jednym z najważniejszych codziennych elementów. Osoba uzależniona nie potrafi normalnie funkcjonować, tylko jej myśli krążą wokół swojego nałogu. Gdy nie dostanie używki lub nie wykona pewnej czynności wtedy zaczyna się robić rozdrażniony i nerwowy. Organizm zaczyna domagać się uzyskania czynnika uzależnienia. Dzieje się tak dlatego, że nałóg sprawia przyjemność, staje się czynnikiem odreagowującym stres, powoduje błogość oraz poczucie szczęścia. Osoba uzależniona bez swojego nałogu nie potrafi samodzielnie sprostać swoim problemom, dlatego gdy nie dostarczy do organizmu pewnych substancji czy nie wykona czynności, wtedy taka osoba staje się nie do zniesienia. Oprócz swoich problemów, ma kolejny, bo na wszelkie sposoby stara się powrócić do uzależnienia. Zaczyna oszukiwać rodzinę, ale także samego siebie. Nie jest już ważny świat rzeczywisty, opuszcza się w obowiązkach codziennych i na przykład w życiu rodzinnym czy pracy. Także objawy fizyczne, spowodowane przez nałóg nie są żadną przyczyną do jego odstawienia. Uzależniony bierze coś lub robi bo musi, a nie dlatego, że sam chce, mimo, iż tak sobie to tłumaczy.

W obecnej erze telewizji, Internetu czy innych mediów łatwo uzależnić się od któregoś z nich. Do jednych nałogów powiązanych z cywilizacją jest uzależnienie od telewizji. Praktycznie każdy z nas codziennie ogląda telewizję i to nie budzi niepokoju. Niepokój natomiast powinna budzić nerwowość związana z gaszeniem telewizora oraz z niemożnością jego oglądania przez długi czas. Dzieje się tak dlatego, że oglądanie programów telewizyjnych albo filmów czy seriali pozwala się odstresować. Poza tym oglądanie na przykład seriali pozwala nam na utożsamianie się z bohaterami. Niestety niektóre osoby nie potrafią wtedy odróżnić rzeczywistości od fikcji telewizyjnej. Zdarzają się przypadki, że na przykład osoby uzależnione dają na mszę w intencji ulubionej postaci z serialu albo z filmu. Takie mylenie rzeczywistości nie jest zbyt bezpieczne, ponieważ powoduje duży wpływ na codzienne życie i na przykład na brak wywiązywania się z codziennych obowiązków, ponieważ nałogowiec jest zajęty oglądaniem telewizora i bardzo utożsamia się z tym co ogląda, rzeczywistość spychając na boczny tor.

Odchudzanie

Odchudzanie może stać się nałogiem. Media propagują modę na bardzo chude sylwetki. Tak zwane wieszaki są ideałem kobiecości. Uważa się, że osoby młode, piękne i szczupłe będą miały lepsze powodzenie w życiu osobistym oraz w życiu zawodowym. Droga do idealnej sylwetki jest bardzo trudna i zależy od sposobu postrzegania się oraz od sposobu myślenia na ten temat. Jest wiele przypadków, że dieta staje się obsesja czyli nałogiem, a niestety większość z tych diet cud okazuje się fiaskiem. Wtedy stosuje się kolejne bardziej drastyczne diety, co z czasem może doprowadzić do takich chorób jak anoreksja czy bulimia. Przyczyną takich chorób nie są zaburzenia jedzenia ale zaburzenia w myśleniu, czyli psychika. Najczęściej uzależnienie od odchudzania ma swoje źródła w głowie i dotyczy osób bardzo niepewnych siebie albo takich, od których wymagano więcej niż były w stanie zrobić czy osiągnąć. Dieta w takim przypadku staje się dziedziną, gdzie osoba uzależniona może kontrolować jakąś strefę swojego życia. Jak każdy nałóg i ten jest niebezpieczny ponieważ prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, nawet do utraty zdrowia oraz życia.

Zakupy są przede wszystkim domeną kobiet. To one najbardziej lubią eskapady po sklepach, gdzie przymierzają mnóstwo ciuchów i kupują takie, których być może nigdy nie założą. Wiele kobiet same siebie nazywa zakupoholiczkami. Ale nie ma w tym nic śmiesznego, ponieważ bardzo dużo osób jest więźniami tego uzależnienia. Zakupy po prostu sprawiają radość, a każda nowo kupiona rzecz podnosi poziom szczęścia. W ten sposób można odreagowywać stresy związane na przykład z pracą, a od tego już tylko jeden krok do uzależnienia. W większym stadium zakupoholizmu osoba uzależniona może kupować ubrania, których i tak nigdy nie założy, a poza tym może popadać w długi. Jest to rzecz normalna przy uzależnieniu od zakupów. Mimo, iż wydaje się, że nałóg kupowania nowych rzeczy nie jest groźny, to skutki mogą być takie same jak w przypadku hazardu, gdzie zakupoholik nie panuje nad sobą podczas zakupów i nie panuje nad swoimi finansami. Uzależnienia od zakupów także można leczyć, ale trzeba poznać przyczynę takiego zachowania i ją wyeliminować, najczęściej są to problemy w pracy albo problemy osobiste.

Czytając historie gwiazd w kolorowych magazynach, można dopatrzyć się, że większość rozwodów wśród artystów wynika z notorycznych zdrad. Niejedna gwiazda Hollywood była także na odwykach dla osób uzależnionych od seksu. Ale nie tylko sławne osoby dotyka taki problem. Jak każde uzależnienie tak i to zaczyna się bardzo niewinnie, od sporadycznych historii łóżkowych. Najczęściej uzależnieni są od niego mężczyźni. Przyczyna jest prosta. Mężczyźni są tak zaprogramowani przez naturę, aby jak największą ilość potomków spłodzić, dlatego bardziej stawiają na seks niż na uczucia. Poza tym, współżycie jest dla nich rodzajem odstresowania, to na przykład po ciężkim dniu w pracy mają większą ochotę na seks, bo w ten sposób zmniejszają napięcie i stres. Takie nastawienia bardzo szybko może przerodzić się w nałóg, ponieważ podczas seksu wytwarzają się w organizmie hormony szczęścia, a osoba uzależniona nie potrafi radzić sobie w inny sposób z problemami. Taki nałóg jest niebezpieczny, ponieważ seks z wieloma partnerkami może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne oraz przeszkadza w tworzeniu długotrwałego związku z jedną osobą

Gry komputerowe są rozrywką. Pozwalają na miłe spędzenie wolnego czasu, a także na sprawdzenie swoich możliwości ruchowych oraz sprawności ruchowej i refleksu. Dlatego są bardzo interesujące szczególnie dla młodych ludzi. Taka zabawa na komputerze może przerodzić się w nałóg. Nałogowy gracz codziennie spędza dużo czasu przed komputerem grając w ulubione gry komputerowe. Podobnie tak jak w przypadku uzależnienia od Internetu, tak samo przy uzależnieniu od gier komputerowych, nałogowiec ma zaburzone poczucie świadomości między światem gier komputerowych a światem realnym. Nie interesuje już go tak bardzo przebywanie ze znajomymi czy rówieśnikami, wolne chwile przeznacza na gry na komputerze a unika spotkań towarzyskich. Poza tym taka zabawa zabiera mu bardzo dużo czasu, co powoduje że zaniedbuje na przykład obowiązki domowe. Takie uzależnienie bardzo trudno jest rozpoznać, bo nie wiadomo czy jest jeszcze zwykłym hobby, któremu poświęca się dużo czasu, czy już nałogiem, od którego ciężko się wyrwać.

Słodycze

Jedzenie słodyczy powoduje, że organizm produkuje duże dawki hormonu szczęścia, dlatego wiele osób traktuje słodkie przysmaki jako środek na stres. Mimo, iż określenie jedzenia słodyczy jako nałogu może wydawać się śmieszne, to jest prawdziwe. Jest wiele osób, które własne niepowodzenia zajadają łakociami. I tak samo jak inni nałogowcy podczas chwil załamań oraz stresów w ten sposób odreagowują całe zło. Najlepszym przykładem będzie historia mojej znajomej, która od wielu lat walczy z nadwagą oraz z jedzeniem słodyczy. W tym celu wybierała się na różne obozy oraz sanatoria z tym związane i przez kilka tygodni potrafiła nie jeść słodyczy. Opowiadała, że jednak po kilku tygodniach musiała kupić ciastka i zjadała ich cały kilogram na raz, ponieważ, jak twierdziła, miała tak samo mocną potrzebę zjedzenia ich jak na przykład alkoholik, który nie pije dłuższy czas. Ten przykład świadczy o tym, że takie niewinne przekąski jak słodycze, mogą być bardzo dokuczliwym nałogiem, który jednak naprawdę istnieje.

Istnieje opinia, że opalone ciało wygląda bardzo apetycznie i kobieca oraz, że kobieta opalona jest bardziej seksowna. Nic dziwnego więc, że bardzo dużo kobiet opala swoje ciała na słońcu, a także dodatkowo w solarium. Solarium nie jest już jedynie sposobem na szybkie uzyskanie opalenizny, ale może przerodzić się w nałóg. W telewizji jest dużo reportaży a w prasie artykułów na temat nałogu opalania się, ponieważ coraz więcej osób dotyka ten rodzaj uzależnienia. Taki nałóg może być niebezpieczny, ponieważ może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego czerniaka, czyli złośliwego raka skóry. Poza tym osoba, która nadmiernie się opala ma wysuszoną skórę, więcej zmarszczek niż rówieśnicy. Niestety osoby, które nałogowo korzystają z solarium, robią to przez okrągły rok, całorocznie narażając swoją skórę na niebezpieczeństwo jakim są oparzenia lub poważniejsze choroby skóry. Jak w każdym przypadku uzależnienia, tak i w tym przypadku nie jest łatwo zakończyć seanse w solarium, dlatego niezbędna jest pomoc specjalisty.

Internet okazał się nie tylko dobrodziejstwem w postaci dostarczaniu informacji, rozmów z domu z innymi ludźmi czy zakupami, ale także źródłem oszustw, a nawet uzależnień. Już spory czas temu odnotowywano uzależnienia od Internetu wśród wielu ludzi, niestety nie wszystkich udaje się zaliczyć do tego grona, ponieważ nie jest łatwo ustalić granicę między surfowaniem po Internecie, a nałogiem. Osoby uzależnione od Internetu mają zaburzoną świadomość pomiędzy światem realnym a fikcyjnym, jaki istnieje w komputerze. Najczęściej takie osoby mają zaburzone relacje w rzeczywistości, są nieśmiałe w stosunku do innych ludzi, a Internet pozwala im na swobodne relacje z innymi osobami, bez konieczności rozmowy prosto w oczy. Tutaj takie osoby czują się bardzo swobodnie ponieważ są anonimowe. Mogą pokazać swoją prawdziwą naturę, bez przejmowania się opiniami innych. To jest właśnie główny powód dla którego coraz więcej osób jest uzależnionych od Internetu. Takie osoby zamykają się na kontakt z otoczeniem i na spotkania w rzeczywistości.